Torzo.cz

Jak pracovat se svými penězi [ Peníze ]

Umět pracovat se svými penězi je v dnešní době velmi důležité. Spousta lidí neumí své peníze absolutně využívat, díky čemuž se poté dostávají do finančních potížích. Nejdůležitějším aspektem je dle mého budování pasivních příjmů jako jsou pozemky, nemovitosti nebo auta. Tento majetek se dostává do kolonky pasivních příjmů při pronajímání, kdy dostáváte peníze v podstatě za nic. Zároveň jsou Vaše peníze zabezpečeny před případnou inflací, jelikož hodnota Vašeho majetku se hýbe s trhem. V knize “Nejbohatší muž v Babyloně” je napsáno, že bychom měli investovat 10% z našich příjmů do něčeho ,co nám v budoucnu může přinést nějaké další peníze. Těchto 10% peněz z Vaší výplaty, byste měli nechat vydělávat další peníze “Nechte své peníze pracovat pro Vás, nepracujte pro své peníze,,.  

1.Budujte si pasivní příjmy.

Pasivní příjmy jsou příjmy, které Vám chodí na účet v podstatě za nic. Mezi tyto pasivní příjmy patří např. pronajímání Vašeho majetku nebo vlastnění akcií, které vyplácejí tzv. dividendy. Pasivní příjem můžete získat také psaním vlastních e-knih, kdy Vám zisk bude chodit na účet pokaždé, když si Vaši knihu někdo zakoupí. Čím více pasivních příjmů se vám podaří získat, tím větší budete mít měsíční příjmy, až se nakonec můžete dostat do fáze, kdy Vaše pasivní příjmy budou tak velké, že můžete jít v klidu do důchodu.

,,Pokud nenajdete způsob, jak vydělávat peníze během spánku, budete pracovat, dokud nezemřete.,"

Warren Buffet

2. Neutrácejte za blbosti.

Spousta lidí v dnešní době utrácí většinu svých peněz během prvního týdne od výplaty. Kupují si neustále nové mobily, oblečení.. a zbytek měsíce nemají ani na jídlo. Musíte se naučit utrácet své peníze za důležité věci, které Vám mohou v budoucnu přinést většího štěstí než tyto chvilkové věci. Nepřemýšlejte nad tím co můžete mít teď, ale nad tím co můžete mít za 10.let pokud své peníze využijete řádně. 

,, Příliš mnoho lidí utrácí peníze, které ani nevydělali za věci, které nepotřebují, kvůli tomu aby udělali dojem na ostatní".

Will Smith

3.Vytvořte si měsíční finanční přehled.

Pokud chcete mít přehled Vašich peněz, tak si musíte vytvořit Váš měsíční finanční přehled, ve kterém zahrňte Vaše Příjmy a Výdaje. Přehled může být ve formě tabulky v Excelu, nebo si jej můžete psát na papír, je jen na Vás jakým způsobem si jej vytvoříte. 

 Z Vašich příjmů si odečtěte 15%, z níž 10% investujte a zbylých 5% si ušetřete. Výdaji myslím jídlo, plyn, elektřinu, nájem atd… (Nutné a nezbytné výdaje). Tyto výdaje poté odečtěte od příjmů (bez těch 15%) a vyjde Vám zbytek peněz, za které si můžete něco koupit. (Zbytné výdaje)

Co jsou příjmy ?

Do kolonky příjmů patří vše, co nám peníze přináší. Může se jednat o výdělky z Vaší práce, nebo o peníze, které získáváte z pronajímání nějaké nemovitosti. Zkrátka do této kolonky zapisujte všechny peníze, které se Vám podařilo během měsíce získat. 

Co jsou to výdaje ?

Výdaje jsou přesným opakem příjmů. Jedná se o všechny akce, jež Vám Vaše peníze vzaly. Výdaje se nadále dělí na nezbytné, zbytné a nutné.

  •  Nezbytné výdaje jsou ty, které jsou nutné platit od zákona. Jedná se např. o nájem, alimenty, splácení hypotéky nebo úvěru. Neplacením těchto výdajů byste se mohli dostat do potíží. 
  • Nutné výdaje Vám zajistí základní potřeby jako je jídlo, pití, ošacení a dopravu. Jedná se o výdaje, bez kterých bychom nemohli fungovat.
  • Zbytné výdaje jsou výdaje, bez kterých se dokážeme obejít. Tyto výdaje, by měli být na posledním místě a měli byste přemýšlet nad tím, jestli by nebylo lepší je snížit. 

 

4.Investujte své peníze

Jak jsme již psali, tak přibližně 10 % z Vašich příjmů byste měli investovat. Chytré investování Vašich peněz Vás dokáže pokrýt před inflací a zároveň Vám může vydělat nějaké ty peníze. Roční inlface v České republice se pohybuje okolo 3%, což znamená, že majetek, který máte ve formě peněz neustále ztrácí na hodnotě. Možná si řeknete, že 3% jsou málo, když toto číslo, ale vynásobíte 20-ti (20.let inflace), tak se dostanete na 60%. 

Jednou z nejvýhodnějších investic je podle nás investice do vzdělání, jelikož naše hodnota není vyjádřena v našich příjmech, ale v našich znalostech. Každá investice, která Vám přinese nějaké znalosti a zkušenosti je dobrá investice. Investovat můžete také např. do svého podnikání, kdy investujete s tím, že doufáte, že Vám Vaše investované peníze a investovaný čas v budoucnu přinesou zaslouženého ovoce. 

5.Myslete do budoucna

Důležitým aspektem při práci s penězi, je myslet do budoucna. Pokud se naučíte pracovat s Vašimi penězi takovým způsobem, že se Vám např. do 20.let jejich hodnota 200x zvýší tak máte vyhráno. Nesmíte přemýšlet nad rychlým ziskem, ale nad ziskem, který přijde ve vzdálené budoucnosti, jelikož právě tyto zisky bývají největší. Musíte přemýšlet takovým způsobem, že si např. řeknete, že budete každý měsíc přidávat nějaké peníze na Vaše spoření a spočítáte si, že v 50. letech budete mít tolik peněz, že můžete jít do důchodu.

Pokud Vás náš článek nějak obohatil, nebo Vás namotivoval tak budeme rádi, když nás budete sledovat na našem Facebooku, na kterém budete dostávat upozornění pokaždé, když vydáme nový článek. Děkujeme za čtení Torzo 🙂  Náš Facebook zde.

 

Podobné články:

Nejnovější články