Torzo.cz

Investování do zlata: Jak na něj ?

Zlato je jednou z mála komodit, jejíž hodnota je po celém světě po staletí uznávána a obecně přijímána. I v dnešní době platí, že zlato je bezpečným přístavem nejen v době krize a měli byste jej proto mít ve svém investorském portfoliu. Jak ale do zlata investovat?

Jak investovat do zlata [ Investiční zlato ]

Fyzické zlato- šperky, mince a cihličky

Většina lajků si pod pojmem „investice do zlata“ představí fyzický nákup zlatých mincí a cihliček. Investorů, kteří dnes volí tuto cenu, je ale menšina, fyzické zlato má totiž četné nevýhody.

V první řadě je problém s likviditou. S fyzickým zlatem se ale vážou i další náklady. Pokud mluvíme o zlatě jako o bezpečném přístavu a rezervě pro horší časy, asi jej nenecháme jen tak se povalovat v šuplíku. Zlato proto musíme buď skladovat v domácím trezoru, nebo ještě lépe v bance – to však s sebou nese další náklady na toto aktivum a z výhodné investice se tak rázem může stát velmi nákladná záležitost.

Na druhou stranou, v opravdové krizi, kdy by došlo k absolutnímu kolapsu ekonomiky a finančních trhů, budou investoři vlastníci zlato fyzicky pravděpodobně ve velké výhodě a jedná se o jistotu na ty nejhorší časy.

Alternativní investice do zlata

Existuje mnoho alternativ, jak do zlata investovat, aniž byste jej museli fyzicky vlastnit. Je dokonce možné, že nějaké zlato již vlastníte a ani o tom nevíte. Určitý podíl „zlata“ totiž může být vázán v podílových fondech, které svým klientům nabízí stále více českých bank. Zlato je zde právě pro eliminaci rizika v době krize a vyvážení portfolia.

 

Na investování do zlata se ale snadno můžete vrhnout i na vlastní pěst, když si zřídíte brokera. Skrz něj můžete investovat do zlata hned několika způsoby.

Investování formou CDF kontraktů

Jedná se o finanční derivát, který přesně kopíruje cenu fyzického zlata. Samotné zlato však nevlastníte, s pomocí CFD pouze spekulujete na růst či pokles jeho hodnoty. Výhodou je možnost využití finanční páky, kdy i s malou investicí můžete na zlatě vydělat vysoké částky. Stejně tak je však můžete i poměrně snadno prodělat, problematiku CFD a finanční páky je proto zásadní si dobře nastudovat. Jinak se ze zlata jako nástroje k zajištění může snadno stát investice, kvůli které přijdete o veškeré úspory.

Investování do ETF

ETF jsou obchodované na burze podobně jako akcie. Jde o fondy, které mohou obsahovat libovolná aktiva, a existují také ETF vázané na zlato. Zpravidla pak správce fondu sám nakupuje zlato či jiná aktiva na něj vázaná a fond samotný pak také má hodnotu, která roste a klesá s hodnotou podkladového aktiva – tedy v našem případě zlata. Výhodou je, že zlato nemusíte fyzicky vlastnit, fondy jsou velmi likvidní a zpravidla více diverzifikované. Na druhou stranu nejsou tak transparentní a nemáte kontrolu nad tím, jak správce fondu své portfolio upraví a ovlivní tím tak cenu vaší investice.

Investování do tězařských firem

Velmi zajímavá alternativa, při které investujete do firem těžících zlato. Hodnota těchto firem logicky také odráží cenu zlata. Firma těží za přibližně konstantní náklady, pokud ale cena zlata roste, z jeho prodeje má větší příjmy a roste tedy i zisk těchto společností. Navíc mnoho z nich vyplácí dividendy a na rozdíl od fyzického zlata tedy v tomto případě z nepřímého vlastnictví „zlata“ nemáte náklady, ale další příjmy – a to i v době, kdy cena zlata klesá.

Pokud Vás náš článek nějak obohatil, nebo Vás namotivoval tak budeme rádi, když nás budete sledovat na našem Facebooko, na kterém budete dostávat upozornění pokaždé, když vydáme nový článek. Děkujeme za čtení Torzo 🙂  Náš Facebook zde.

Nejnovější příspěvky: