Torzo.cz

Jak fungují peníze, a jak se vytvářejí ?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jakým způsobem vůbec fungují peníze, a kde že se vlastně berou ? Jedná se o velmi jednoduchou otázku, na kterou zná velmi málo lidí odpověď. Peníze jsou ve skutečnosti velmi nestabilní měnou, jejíž hodnota během času neustále klesá (neustálému poklesu hodnoty peněz se říká inflace), což se děje díky nepřetržitému tisknutí peněz. Stát si ve skutečnosti může vytisknout tolik peněz, kolik jen chce. Je v tom, ale jeden háček, díky němuž se státy snaží dostat do oběhu co nejméně peněz. Tím háčkem je, že čím více peněz se vytiskne, tím menší hodnotu poté bude daná měna mít. Menší hodnota měny daného státu zapříčiní jeho ekonomický pokles.   

Jak fungují peníze, a jak se vytvářejí ? [ Peníze ]

Historie peněz

V dávných dobách žádné peníze neexistovaly. Obchody byly obvykle prováděny formou výměny, až v pozdějších dobách se začalo platit pomocí cenných kovů, jako je např. zlato a stříbro. Tyto komodity, ale neměly stanovenou hodnotu a obchody tudíž byly prováděny nepřesně. Někdo přišel do obchodu s 20-ti karátovým zlatem a někdo zase se 14-ti karátovým zlatem. Obchodníci neměli danou přesnou hodnotu za své zboží, a proto si množství zlata za zboží vymýšleli za chodu.

V pozdější době přišly na scénu banky, které nabízeli svým zákazníkům bezpečné místo pro uložení svého zlata. Pokud si někdo uložil nějaké to zlato do banky, tak získal kus papírku, který určoval množství zlata, jenž má vlastník v bance uložené. Tyto papírky tedy byly kryté zlatem, pokud byste s ním tedy přišli do banky, tak byste získali dané množství zlata. Díky tomuto lidé přestali platit zlatem, ale začali obchodovat s těmito šeky.

Bankéři si za uložení peněz a vystavění tohoto šeku brali drobný poplatek, který jim, ale nestačil, a proto začali tyto šeky půjčovat s úroky. Problém byl v tom, že tyto šeky nebyly nijak kryté. Na trhu se nacházelo více šeků, než banky vlastnily zlata. Pokud by se tedy všichni najednou rozhodli vyměnit šek zpět za zlato, tak by jej neměli bankéři jak vystavit. Což se stalo, mezi lidmi se tato informace začala šířit a důvěra v banky klesla. Lidé nadále nevěřili hodnotě těchto šeků a rozhodli se jej směnit zpět za zlato. Banky tolik zlata, ale nevlastnily a museli se začít bránit rozbouřeným davům. 

Od těchto šeků se na nějakou dobu opustilo, ale po nějaké době se opět vrátily a v dnešní době jich je tolik, že nejsou nijak kryty. Jediné co je kryje, je víra v jejich hodnotu.

Jak vznikají peníze ?

Peníze jsou dnes vytvářeny obchodními bankami, které jsou soukromými institucemi. Lidé se v dnešní době mylně domnívají, že pokud si půjčí nějaké ty peníze, tak jim jsou půjčeny z rezerv. Toto ovšem není vůbec pravda, jelikož banka si dané peníze prostě vytiskne. Tyto peníze poté splacením dluhu zanikají. Stát kontroluje vznikání a zanikání peněz pomocí centrální banky, v níž musí mít všechny banky určitý vklad jako povinnou rezervu. 

Centrální banka může díky obchodům a půjčkám také kontrolovat množství peněz v oběhu. Pokud je peněz v oběhu příliš, tak jej začne z trhu stahovat např. pomocí bezrizikových cenných papírů. Jestliže jich je na trhu zase málo, začne půjčovat peníze s velmi nízkým úrokem. Díky tomuto dokáže stát kontrolovat hodnotu své měny, a celkově své ekonomiky. 

Jak se mění hodnota peněz ?

Jak jsme již psali, tak hodnota peněz se velmi mění. Průměrně její hodnota klesá o 2,5%. S takovýmto poklesem můžeme očekávat, že hodnota 1.milionu Kč bude mít za 20.let hodnotu 500 000 Kč vzhledem k dnešní hodnotě. Dříve jste mohli koupit byt 3+1 např. za 600 000Kč, dnes je jeho hodnota dvojnásobná. 

Inflace

Inflace znamená snížení hodnoty peněz. Produkty a služby se díky ní stávají dražší. Inflace je postrachem většiny ekonomicky myslících lidí, jelikož nikdy nemůžeme přesně vědět, jestli nedojde k razantní recesi. Lidé tento problém obcházejí investováním např. do zlata, akcií nebo pozemků, jelikož jejich hodnota se hýbe s trhem. Např. hodnota zlata se již 4000.let téměř nezměnila. 

Defalce

Deflace je, jak již název napovídá, opakem inflace. Hodnota produktů a služeb se snižuje a peníze nabírají na hodnotě. O deflaci se bavíme v případe, kdy míra inflace klesne pod 0%.

Hyperinflace

Další možností je hyperinflace, která nastává v případě, že hodnota peněz je znehodnocena. Stalo by se tak např. v případe, kdy by hodnota 1.milionu Kč klesla na hodnotu 1.tisíce Kč. Jednalo by se tak o rozpad peněžního systému. 

Měna s nuceným oběhem (Fiat měna)

Fiat měna je měna s tzv. nuceným oběhem. Jedná se o peníze vytvořené mocí úřední, což znamená, že je jejich hodnota stanovena zákonem. Mezi Fiat měny patří všechny současné státní měny, mezi které patří např. koruna, euro, dolar… Fiat měny nejsou v dnešní době nijak kryty a jejich hodnota je tvořena pouze vírou uživatelů v jejich cenu. Dříve tomu tak nebylo a Fiat měna byla kryta zlatem, kdy jedna trojská unce zlata měla hodnotu 35 amerických dolarů. 

Tento systém, ale zkolaboval díky tzv. Nixonovu šoku, který představoval sérii ekonomických opatření přijatých tehdejším prezidentem Spojených států Richardem Nixonem v roce 1971. Mezi tyto opatření patřilo také jednostranné zrušení přímé směnitelnosti amerického dolaru a zlata. Od zrušení tohoto systému není měna nijak kryta. 

Digitální měna

V dnešní době je na vzestupu tzv. digitální měna, která je vytvořena elektronicky. Tato měna nemá v podstatě vůbec žádnou hodnotu a banky si jí mohou vytvářet jak chtějí. Mezi digitální měny patří také např. Bitcoin, který je považován za měnu budoucnosti. Výhodou Bitcoinu je, že může být vytvořeno pouze 21 miliónů kusů této kryptoměny. V tuto dobu bylo zavedeno do oběhu již 18 miliónu. Když se na bitcoin kouknete z hlediska stability tak se jedná o velmi nestabilní měnu, ale v budoucnu až budou všechny kusy zavedeny do oběhu, tak by se mělo jednat o velmi stabilní měnu. Podle mě by se jednalo o mnohem stabilnější měnu než jsou dnešní peníze, jelikož by si ji nikdo nemohl jen tak vytvořit. 

Pokud Vás náš článek nějak obohatil, nebo Vás namotivoval tak budeme rádi, když nás budete sledovat na našem Facebooku, na kterém budete dostávat upozornění pokaždé, když vydáme nový článek. Děkujeme za čtení Torzo 🙂  Náš Facebook zde.

Podobné články:

Rubriky

Nejnovější články: