Torzo.cz

Akcie, vše co byste o nich měli vědět !

Co je to akcie? Akcie je cenný papír, který potvrzuje, že jeho majitel (držitel) je akcionář, což znamená, že vložil určitý majetkový podíl ,nebo-li kapitál do akciové společnosti. Jehož nákupem získává vlastník mnoho práv. Většina tzv. brokerů zakupuje akcie kvůli kapitálovému zhodnocení, které může daná akcie v budoucnu vynést. Tomu není ovšem vždy tak a hodnota akcie může také klesnout nebo spadnou až na nulu. Tomu dochází obvykle, když daná společnost zkrachuje ,nebo se jí zrovna nedaří. Akcie jsou poměrně nestabilní, příkladem jsou akcie Facebooku, kdy Mark Zuckleberk prodával akcie své společnosti za pár dolarů. Cena akcie následně během jednoho dne razantně stoupla na 40 dolarů a ještě v ten jistý den opět klesla o 20 dolarů. Proto byste si měli svojí investici velice promyslet a nejprve si o dané společnosti něco zjistit, než zakoupíte její akcie. Více o investicích si můžete přečíst v našem článku zde.

Akcie, vše co o nich potřebujete vědět | Torzo

Co získáte vlastněním akcie.

Pokud si zakoupíte akcie nějaké společnosti, tak si v podstatě zakoupíte určité procento z firmy. Vlastněním akcie získáte určitá práva, která Vám umožní např. rozhodovat o chodu firmy nebo získat podíl z příjmů dané společnosti. Abyste, ale byli schopni nějak ovlivnit chod společnosti tak byste museli vlastnit velmi velkou část z akcií nacházejících se na burze. Dalším právem, které získáte je právo majetkové. Na toto právo se nedá moc spolehnout, jelikož vedení firmy rozhoduje o tom co se vlastně s penězi bude dít a je jen na nich, jestli se rozhodnou Vám nějaký podíl z výdělku dát. Nemusejí Vám dát nic, ale většina větších firem Vám raději nějaký podíl dá, jelikož si takto vybudují jméno své společnosti, což je pro ně důležitější než nějaké ty peníze.

Vlastník získává majetkové právo

Díky tomuto právu máte možnost vlastnit a užívat zakoupenou věc, aniž by s ní mohla manipulovat cizí osoba. Také máte nárok na výplatu dividendy. Dividenda je peněžitá odměna vyplácená akcionářům podle rozhodnutí valné hromady. Odměna se vyjadřuje zpravidla stálou částkou na akcii. Obvykle to závisí na výdělku akciové společnosti po zaplacení daní, ale dividendu může vyplácet i společnost, která momentálně nemá žádný zisk nebo naopak zisková společnost nemusí vyplácet žádné dividendy. Vyplácí se majitelům akcií podle rozhodného dne. Rozhodný den znamená, že určitá osoba má práva, která je oprávněna vykonávat k určitému dni stanovenému zákonem o obchodní korporaci nebo rozhodnutím valné hromady.

Vlastník získává rozhodovací právo

Právo rozhodovací umožňuje vlastníkovi rozhodovat o budoucnosti firmy. Vlastník musí mít minimální stanovený počet akcií pro účast na valné hromadě. 

Kapitálové zhodnocení

Hlavním důvodem pro nákup akcií bývá hlavně kapitálové zhodnocení. Tím je dán rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou akcie. V případě, že je prodejní cena akcie vyšší než nákupní, tak náš nákup se vyplatil. Pokud tedy sečteme kapitálové zhodnocení a dividendový výnos, dostaneme  celkový akciový výnos. Od této částky ještě musíme odečíst poplatky. Výše poplatku může velmi ovlivnit výši vašeho výsledného zisku. Většinou se liší v závislosti na jednotlivé makléřské společnosti.Růst ceny akcií je závislý nejen na hospodaření firmy, ale také na celkové hospodářské situaci státu a dokonce na hospodaření světové ekonomiky. Dobrým příkladem je velký propad na světových burzách mezi lety 2007 a až 2015 nebo-li, kdy se uskutečnila Velká recese, což je název pro období všeobecného ekonomického poklesu ve světě.

Proč vznikají akcie?

Akcie vznikají za účelem získání kapitálu potřebného k chodu začínající firmy. Zakladatelé dané společnosti prodají určité procento ze své firmy, a výdělek využijí k budování své společnosti. Jak jsme se již zmínili v našem článku zabývajícím zakládáním své firmy zde tak do své začínající firmy budete muset zainvestovat spoustu peněz. Peníze si můžete buď půjčit ,nebo můžete využít prodej právě akcií své firmy. Bez kapitálu je velice obtížné své podnikání rozjet, čím větší kapitál budete mít tím lehčí cesta Vás bude čekat, proto využijte každé možnosti jak získat nějaké ty peníze. Ať už si vybudujete pasivní příjmy, které Vám budou vydělávat i během spánku, nebo provedete úspěšnou investici, která Vám vynese nemalé zisky, způsobů jak získat počáteční kapitál je mnoho a prodej svých akcií patří mezi ně.

Co ovlivňuje cenu akcie?

Cena akcie je ovlivněna nejen, tím jak daná firma hospodaří, ale také na hospodaření celého státu, ale i na hospodaření světové ekonomiky. Příkladem je např. krach burzy v roce 2008, která nastala pádem americké banky Lehman Brothers. Tato krize vymazala ze světových burz 20 biliónů dolarů a akciím poté trvalo 6.let než se vrátili do původních kolejí. Tato krize zapříčinila také inflaci, která nastala kvůli nadměrnému tisknutí peněz. Cena akcie je také ovlivněna svými vlastníky, kteří rozhodují za jakou cenu jsou ochotni svůj cenný papír prodat. Někteří se se jej snaží prodat pod cenou, aby ji rychle prodali což její hodnotu snižuje, a jiní se zase pokoušejí ji prodat nad cenou a čekají až se hodnota zvedne do bodu, kdy se prodá.

Kde akcie nakoupit nebo prodat?

Akcie se kupuje na tzv. burze, zde se také prodává. Burza je instituce, která funguje na principu aukce. Právě díky tomuto je hodnota akcie ovlivňována svými vlastníky. Na burze se neobchoduje pouze s akciemi, ale můžete si zde nakoupit třeba i investiční certifikáty, warranty nebo futuresy. Nejznámější burzou v česku je Plus500.

Kdo je to broker ?

Pokud se rozhodnete, že začnete obchodovat s akciemi tak se pravděpodobně setkáte s pojmem broker. Jedná se o fyzickou osobu nebo firmu, která účtuje poplatek nebo provizi za provedení příkazu k prodeji a nákupu. V podstatě se jedná o osobu nebo společnost, která se Vám postará o investice. Za své služby bude požadovat o provizi z prodeje. Díky těmto brokerům může v dnešní době investovat téměř každý, jelikož není potřeba znát trh, stačí si najmout brokera, který udělá všechnu práci za Vás.

Pokud Vás náš článek nějak obohatil, nebo Vás namotivoval tak budeme rádi, když nás budete sledovat na našem Facebooko, na kterém budete dostávat upozornění pokaždé, když vydáme nový článek. Děkujeme za čtení Torzo 🙂  Náš Facebook zde.

Knihy o podnikání:

Nejnovější články:

Knihy o podnikání:

Další články: